thumbnail


Jak to ten chlápek dělá?

Minulý týden jsem viděl video, kde ukazovali mistra v žonglování. Tenhle týpek dokázal žonglovat s více míčky najednou a šlo mu to tak lehce, jakoby se ani nesnažil. Byl to mistr! Krásná podívaná. Až najednou mu jeden míček spadl. Pak druhej a pak všechny.

Napadlo mně, není to takhle i v životě?

Snažíme se balancovat s míčky (zdraví, práce, peníze, vztahy) a jakmile spadne jeden, všechno se sesype. Můžete mít skvělou práci, ale bez zdraví to nepůjde. Nebo, co když máte obojí, ale jste sám? Pokud vám chybí jediná složka, tak to prostě v životě není ono.

Dokonalý život by teda měl vypadat nějak takhle:

 

Žonglování se všemi složkami života s klidným výrazem na tváři.

Můj život ale zatím vypadá asi takhle:

 

Otázka je tedy: Jak se dostat do stavu rovnováhy?


Taktika jednoho míčku

Poslední měsíce jsem to zkusil jako každý, kdo se učí něco nového. Začít zlehka a tak jsem si řekl, že se zaměřím jenom na jednu oblast. Budu žonglovat s jedním míčkem. Odešel jsem ze školy a rozhodl se full time věnovat animaci. Plán byl takovej, že pokud se budu věnovat jenom práci, přijdou z toho i peníze a když budou peníze, můžu jít s kamarády kamkoliv. Když budu chodit ven, po čase si najdu i lásku a když budu spokojený, tak by to mělo vést i ke zdraví. Takže vypracovat si mistrovství v práci spustí řetězovou reakci k šťastnému a vyrovnanému životu.


Udělal jsem chybu

Po třech měsících házeni si s jedním míčkem (prací) kdy jsem totálně nechodil ven, nestaral se o sebe a všechen svůj čas věnoval jenom práci jsem se ale cítil hrozně. Skončil jsem jako asociál a ještě ke všemu jsem vypadal jako jeskynní muž s míčkem. 
Nejhorší na tom všem bylo, že ani v práci jsem se nějak výrazně neposunul. I když jsem jí věnoval všechen svůj čas a energii, právě absence lásky, kamarádů, peněz a odpočinku mně stahovaly dolu. Moje kreativita nebyla nejlepší a produktivita postupně upadala.

Takže taktika jednoho míčku nevychází a tak mi nezbývá nic jiného, než se vrátit ke starému žonglování se všemi míčky, ale místo zaměření se na žonglování, bych se měl zaměřit na sebe.

Jak jsem na začátku říkal o tom mistrovi v žonglování, tak to čeho jsem si měl všimnout nebylo, že dokázal žonglovat s tolika míčky, byl to jeho postoj, pokud mu míčky upadly. Jednoduše s klidem je zvedl a pokračoval v žonglování dál. 

 


Jaké je řešení?


Bohužel žádné ideální řešení neznám. Jediný, co mi zbývá je zkusit jiný způsob. Místo taktiky jednoho míčku, se chci v dalších měsících zaměřit na sebe. Na svůj postoj, když něco nevychází podle plánu. Chci zachovat pokoj a vědět, že je jedno jak těžká je momentální situace, všechno bude jednou v pohodě. A kdo ví, třeba se mi jednoho dne toho stavu podaří i dosáhnout a aspoň na malý moment bude v mém životě všechno, jak má být. Asi to nevydrží věčně, ale o to v životě jde. Neustále se zlepšovat a posouvat dál a když přijdu na to, jak to v životě chodí, pak vám ten recept určitě poskytnu. Do té doby budete muset žonglovat se mnou.