thumbnail
Před 1 rokem - Keks - Článkycomment

Spokojit se s obyčejným životem a nebo se vydat na cestu za svým snem? Možná jste už slyšeli něco jako, když do toho dáte všechno a nikdy se nevzdáte, tak dokážete cokoliv. Ale pravdou je, že úspěch se nedá nikdy zaručit a i když uděláte všechno, tak stejně můžete neuspět. Stojí to ale za ten risk?


Moje cesta za snem začala už před deseti lety, když jsem se poprvé ponořil do světa umění. Tehdy jsem vytvořil svoje první animované video a hned jsem se v tom našel. Tohle bylo přesně to, co chci dělat. Psát příběhy, vymýšlet vtipy, sdílet nějaké emoce. Zkrátka něco tvořit a živit se tím, co miluji a co je moje vášeň. Živit se tím, co bych jinak dělal ve svém volném čase potom, co bych se vrátil domu z práce, která mě nenaplňuje. Pro mě je to konkrétně svět umění, ale jinak je to to asi sen, který má většina z nás. Uběhlo deset let a jak to dopadlo?


Je to cesta osamělá


Co jsem nevěděl je to, že to bude cesta tak dlouhá, náročná a osamělá. Dokončil jsem školu a zůstal doma a pracoval na svém snu. Lidi kolem mě jsou zaneprázdněný studiem další školy, novou prací nebo zakládají rodiny a než jsem se nadál zůstal jsem sám. V momentě, kdy nemáte žádné místo, kde poznávat nové lidi, tak je těžké se s někým seznámit. Ale tak co... prostě se teď zaměřím na ostatní věci. Trávit čas sám mi nedělá problém.


První krok


Takže jak toho dosáhnu? Nebo přesněji dosáhneme, protože na to nejsem sám, ale společně s Patrikem jsme tým a snažíme se toho cíle dosáhnout společně. Nejdříve jsme věnovali společně s Patrikem všechno naše úsilí do našeho Youtube kanálu, kde v současné chvíli máme přes 70 tisíc odběratelů a sledovanost taky není špatná. Ovšem se ukázalo, že Youtube je pro nás slepá ulička. Pokud totiž chcete být finančně úspěšný na Youtube, musíte vydávat videa často, protože kvantita je klíčovým prvkem. Potřebujete v součtu co největší měsíční počet shlédnutí a máte pouze dvě možnosti jak toho dosáhnout. Mít opravdu velkou sledovanost a nebo vydávat videa často. Záleží jaké máte CPM ( cena za tisíc zobrazení ) my se pohybovali kolem 10 korun, potom byste v teorii potřebovali jeden milion zhlédnutí abyste získali 10 tisíc korun. Ovšem 70% procent diváků používá AdBlock. Budete potřebovat se měsíčně dostat nad pět milionů zhlédnutí a i se vám to může podařit pokud vydáváte videa několikrát týdně nebo nejlépe každý den, ale to s animací a s tím jaký obsah chceme tvořit není možné.


Je na čase zkusit něco jiného


Youtube nás tam nedostane, takže je na čase posunout se někam dál. V roce 2014 jsme se spontánně rozhodli začít vyvíjet vlastní počítačovou hru a to bez jakýchkoliv zkušeností s vývojem her. Otevřelo nám to nové možnosti a naší kreativitu jsme mohli rozvíjet ještě bohatěji než v klasických videích. Naučili jsme se spoustu nových věcí a hlavně jsme se posunuli někam dál, protože jsme byli motivování vytvořit co nejlepší hru. Musíme se zlepšit, ty animace a ilustrace musí vypadat lépe, ta animace musí být více propracovaná. Takhle jsme přemýšleli a postupně to na nás začal být docela velký nátlak. Zároveň s námi byla ta neustálá nejistota, jestli hra bude ve finále mít vlastně nějaký úspěch.


Když vám nakonec dojdou síly


Jsme zavřený doma a od rána do večera pracujeme na svém snu. Vidíme ale, že se stále neblíží. Náš odhad na dokončení se znovu o rok posunul a to posílí naše obavy z úspěchu a tak přitvrdíme. Ty kresby musí být lepší, musíme pracovat rychleji, musíme se zlepšit. A nám začaly docházet síly. Mě začala pohlcovat osamělost a izolace a nakonec jsem se dostal do fáze, kdy se při obědě poliji polívkou, ale nemám motivaci se převlíknout a tak pracuji dál s nudlemi na hrudi. A pak konečně přijde ten moment, kdy se po 3.5 roku práce dozvíme, že naše hra vlastně koncepčně nefunguje a za moc v současném stavu nestojí a je potřeba jí zásadně předělat. Zatímco nás Youtube kanál pomalu upadá do zapomnění, protože jsme se mu poslední roky nevěnovali. A protože mám úzkostnou poruchu a protože se celou tu dobu krmila stresem a osamělostí, tak jsem se nakonec kompletně psychicky složil.
A tak je čas na změnu


Tak co dál? Takhle to asi dál nejde. Přijde ten úspěch někdy? Možná je na čase to vzdát. Stojí to za ten risk? Pokud ovšem náš sen nestojí za risk, tak pak potom co ano?

A co když jste jako já a nevěříte ve smysl života, věříte v to, že jediné na čem záleží je být šťastný? Já jsem zkoušel klasické práce, ale nefungovalo to. Vypadá to, že mě naplňuje jen umění. Věřím tomu, že je cesta za snem je pro mě ta správná cesta, ale je potřeba na sebe nebýt tak přísný a nemít tak vysoké nároky. Je důležitý taky o úspěchu začít smýšlet trochu jinak. Co přesně je to, co chci, co vidím v té své představě a co teď nemám? Jsou to tři roky, co jsem dokončil školu a pravdou je, že se můžu skutečně věnovat umění i když je to finančně náročný. Možná máme Youtube kanál, který negeneruje peníze, ale máme spoustu pozitivní odezvy od našich diváků. A stačí se každý rok podívat zpětně na naší tvorbu před rok a pokaždé tam vidíme nějaký ten posun. U naší hry možná není žádná záruka úspěchu, ale z té větší části ten vývoj byla opravdová zábava. Je důležitý neupadnout do kompletní izolace a mít ve svém životě i něco jiného, něco z čeho můžete čerpat energii. Věnovat se na plno svému snu je skvělý, ale nemůžete mu oddat úplně všechno. 

 

Takže co dál? My budeme v naší cestě za snem pokračovat, ale už na to nechceme být sami. Našli jsme si nové partnery pro naší hru, kteří nám pomůžou a my se tak budeme moct dostat zase do té fáze, kdy vývoj byl skutečná zábava. A taky se začneme věnovat i dalšími věcmi. Já se třeba chci naučit hrát na kytaru za 30 dní a pak o tom napsat článek.